SATIN ALMA MASRAFLARI

Türkiye’de bir konut satın aldıktan sonra tapuyu elde etmeniz için ödemeniz gereken bazı satın alma masrafları vardır. Aydemir Group olarak yardımcı olacağımız bu masraflar aşağıdaki gibidir;

purchase costs

AVUKATIN YETKİSİ

Noterde vekaletname verilmesi yaklaşık 80-100 € (Yeminli Tercüman dahil) tutarındadır.

TAŞIMA VERGİSİ

TAPU ofisinde belirtilen Türkiye gayrimenkul değerinin %4’ü. Bu, nakil sırasında yerel bankalardan birinde ödenir (TAPU Bürosunda belirtilen meblağ gayrimenkul değerinden düşüktür ve arsa, apartman büyüklüğüne, villasına, dükkanına vb. bağlı olarak yaklaşık 2000-5000 € arasındadır).

İSKAN

Iskan adlı Tamamlama Raporunun Alınması (yalnızca yeni inşa edilen mülkler için): Büyüklüğe ve konuma bağlı olarak 300-350 €’dan başlar. Su ve elektrik aboneliğine başvurmak için tüm bina ve dairelerin ‘iskana’ ihtiyacı vardır

DİĞER ÜCRETLER

Elektrik aboneliği, elektrik sayacının yeni bağlantısı: yaklaşık 60-100 € (yalnızca bir kez ödenir). Mevcut bir bağlantının isim transferi: yaklaşık 30 € (sadece bir kez ödenir). Su aboneliği, yeni su sayacı bağlantısı: yaklaşık 30-50 €. Mevcut bir bağlantının isim transferi: yaklaşık 30 €. Telefon abonelik sabit hat telefonu: Türkiye’de oturma izniniz varsa yalnızca sabit hatlı telefon kaydı yaptırabilirsiniz.

TÜRKİYE’DE MÜLKİYET MÜLKİYETİNİN YILLIK GİDERLERİ

Türkiye’de Emlak Vergisi Uygulaması, yerel belediye tarafından beyan (her yıl mayıs ayı sonundan önce ödenecektir) edilen mülk değerinin % 0,02’sidir. Çoğu durumda Alanya bölgesinde 2 yatak odalı bir dairenin yıllık emlak vergisi 80-100 €’dur. Elektrik kWh başına enerji maliyeti: uygulama 0,131 €’dur (Temmuz 2019, KDV ve çeşitli vergiler dahil). Su m3 başına su maliyeti: app. 0,88 €’dur (KDV ve çeşitli vergiler dahil). Birim Başına Telefon Maliyeti: uygulama. 0,039 €, standart tarife. Aylık kiralama: uygulama. 7,20 €, standart tarife. Birim süresi (il): 60 saniye. Telefon tarifelerine KDV (%18) dahil, ÖTV hariç (%15).

PURCHASE COSTS